Advert
Döviz Kurları
 • Bist :
 • Altın :
 • Dolar :
 • Euro :
İstanbul Hava Durumu
Kar Yağışlı Sıcaklık : 3°C / 0°C Durum : Kar Yağışlı
Bu haber 30 Eylül 2014 15:44:05 Tarihinde eklenmiştir. 1906 Defa Okundu.

Açılış konuşmasında BM'yi eleştirdi

Konuşmasına BM'yi eleştirerek başlayan Erdoğan, "Şu anda Suriye'de zulüm var, Irak'ta zulüm var.

Açılış konuşmasında BM'yi eleştirdi

 

Konuşmasına BM'yi eleştirerek başlayan Erdoğan, "Şu anda Suriye'de zulüm var, Irak'ta zulüm var. Karar verirken ne deniyor? BM Güvenlik Konseyi ne der veya bu 5 üye ne der? Veya geç onu, o 5 üyenin içinde herhangi bir üye ne der? 'Hayır' diyorsa mesele bitmiştir" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladı.

Forum katılımcılarına hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi Birleşmiş Milletler (BM), darbecilerin konuşma yaptığı bir yer midir, yoksa gerçekten demokratik yollarla seçilmiş olanların gelip konuşma yaptığı bir yer midir veya halkının memnun olduğu, otokratik rejimlerden gelenlerin konuşma yaptığı bir yer midir? Yok herkesin gelip konuşma yaptığı bir yerse ayrı mesele ama eğer ben Tayyip Erdoğan olarak demokrasiye inanıyorsam, dolayısıyla antidemokratik yollarla iş başına gelenlerle aynı karenin içinde fotoğraf vermem, yer almam" dedi.

Ortadoğu'daki sorunlar üzerinden BM'yi eleştiren Erdoğan, "Benim kaderim sürekli o 5 tane üyenin iki dudağının arasında olmamalıdır. Şu anda Suriye'de zulüm var, Irak'ta zulüm var. Karar verirken ne deniyor? BM Güvenlik Konseyi ne der veya bu 5 üye ne der? Veya geç onu, o 5 üyenin içinde herhangi bir üye ne der? (Eğer) 'hayır' diyorsa mesele bitmiştir. Kimse onu değiştiremez. Tüm dünya, bir üyenin iki dudağının arasına mahkum mu? Benim kaderim sürekli o 5 tane üyenin iki dudağının arasında olmamalıdır" diye konuştu.

Suriye ve Irak'ta terör örgütüne yönelik operasyonların yetersiz olduğuna değinen Erdoğan, "Ancak bunun yeterli olmadığını, sorunlara kalıcı çözümler üretecek mekanizmaların da devreye girmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Havadan bomba atmak, soruna ancak geçici bir çözüm sağlar, sorunun üzerini örter" dedi.

Dünya ülkelerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Peki ey dünya, IŞİD gibi bir terör örgütü çıkınca ayaklanıyorsun da PKK gibi bir terör örgütü ortadayken niye ayaklanmıyorsun? Orada niye sesin çıkmıyor? Ona karşı niye bir 'ortak mücadele verelim' demiyorsun? Şimdi ben bunu anlamakta da zorlanıyorum. Dünya eğer siyaset, adalet üzere kurulu olursa onun bir anlamı vardır. Ama eğer siyaset adaletten kopuksa orada bir netice almak mümkün değildir" dedi.

 

 

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.
Advert
Advert
Advert

Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

  Advert

  Arşiv Arama

  HAVA DURUMU
  Gün
  Bugün
  Sıcaklık
  3°C / 0°C
  Durum
  Kar Yağışlı
  Namaz Vakitleri
  İmsak
  04:30
  Güneş
  06:07
  Öğle
  13:10
  İkindi
  16:55
  Akşam
  20:00
  Yatsı
  21:29
  Advert

  Anket

  Tümü
  Sitemizi Nasıl buldunuz.. ?
  Çok Güzel
  Kötü
  İdare Eder